Ajalooliste romaanide võistlus andis hea saagi!

Jüripäeval oli kirjastuse Hea Lugu 28. sünnipäev ja sel puhul kuulutati 22. aprillil 2022 välja kirjastuse esimese ajalooliste romaanide võistluse võitjad.

Võistlema saadeti 12 reglemendile vastavat tööd, mis katsid koos väga pikka ajatelge Salme viikingitest kuni 1990ndate aastateni. Tundub, et õhus on soov mõtestada sõjateemat: kaks romaani käsitlesid ristisõdu, üks Vabadussõda ja üks Teist maailmasõda. Žürii, kuhu kuulusid kirjanik Arvo Valton ja kirjastuse töötajad Tiina Kaalep, Vallo Kalvik ja Meeli Müüripeal, otsustasid tulise arutelu käigus, et rahalise preemiat väärivad kolm käsikirja, lisaks neile soovib kirjastus avaldada ka kolm äramärgitud tööd.

Esimese koha sai Raul Siniallik romaaniga „Salajane ristisõda“, teise Sverre Lasn romaaniga „Risti vägi“ ja kolmanda Lilli Luuk romaaniga „Minu venna keha“. Ära märgiti Ketlin Priilinna „Väike raamatupoodnik Alice“, Lille Roometsa „Mina ja August“ ja Ilmar Vananurme „Petserimaa taevahelgid“.

Esimese ja teise koha saanud autorid tahtsid kohe teineteise käsikirju lugeda: huvitaval kombel lõppes „Risti väe“ tegevus 1237. aastal ja „Salajase ristisõja“ oma algas 1238. aastal.

Oma rahalise eriauhinna pani välja advokaadibüroo Sorainen, nemadki tunnustasid selle vääriliseks Raul Sinialliku „Salajase ristsõja“ kui kõige mõtlemapanevama ja terviklikuma teose, mis pakub nii põnevust kui head ajastu tundmist.

Väga põhjaliku eeltöö teinud Raul Siniallik on erialaselt seotud hoopis merendusega. Ta oli tunnustusest väga liigutatud ja ütles: „Täna on minu elu kõige tähtsam päev!“

See ajalooliste romaanide võistlus ei jää kirjastusele kindlasti viimaseks. Ajalooteema on kirjastusele ammu armas ja tuttav, sest üks meie eellasi, Eesti Päevalehe kirjastus, on näiteks avaldanud tuntud sarjad „Eesti mälu“ ja „Eesti lugu“, meie päralt on ka näiteks Jaan Krossi romaani „Kolme katku vahel“ avaldamisõigus. Igal aastal avaldame ka uusi ajaloolisi romaane, kõige värskem on selles vallas Katrin Lauri romaan „Tunnistaja“, mille peategelaseks on piiskop Eduard Profittlich. Hindame ka veidi kergemat lähenemist ajaloolisele ainesele: meil on ilmunud kõik Erkki Koorti 14. sajandisse paigutuvad sõjasulane Markuse  seikluslood  („Kättemaks Kirumpääl“, „Veritasu Tartus“ ja „Salakuulaja Vastseliinas“) ja Ain Küti 19. sajandi mõisaelu ainelised krimilood, kus mõrvu lahendab Sagadi parun Paul Alexander Eduard von Fock.

Kirjastus Hea Lugu